Založenie americkej vládnej agentúry NASA

29. júla 1958 schválil americký Kongres právne predpisy, na základe ktorých bol založený Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), vládna agentúra zodpovedná za koordináciu amerických projektov vo vesmíre. Od svojho vzniku zasponzorovania organizácia už viaceré vesmírne expedície, ľudské aj mechanické, ktoré nám poskytli dôležité informácie o slnečnej sústave a vesmíre ako takom. Tiež zastrešuje viacero satelitov obiehajúcich okolo Zeme, ktoré boli nápomocné vo všetkom od predpovede počasia cez navigáciu až po globálnu komunikáciu.

NASA bola vytvorená ako reakcia na vypustenie prvého sovietskeho satelitu Sputnik I do vesmíru (4. októbra 1957). Štart Sputnika, ktorý Američania zachytili, bol pre nich obrovským prekvapením a začali sa obávať, že by mohli byť Sovieti schopní vysielať rakety s jadrovými zbraňami z Európy do Ameriky. Spojené štáty sa prikláňali k tomu, že sovietska technológia sa dostáva do popredia. V rozpakoch začali preto okamžite vyvíjať reakciu, ktorá signalizovala začiatok americko-sovietskeho vesmírneho programu.

3. novembra 1957 vypustili Sovieti Sputnik II, ktorý mal na palube psa menom Laika. V decembri sa Amerika pokúsila vypustiť vlastný satelit s názvom Vanguard („Predvoj“), ale ten krátko po vzlete explodoval. Situácia sa zlepšila 31. januára 1958 so satelitom Eplorer I („Prieskumník“). Bol to prvý satelit, ktorý úspešne obliehal Zem. V júli toho istého roku prijal Kongres opatrenia, ktorými sa oficiálne spustila prevádzka organizácie NASA. Týmto sa potvrdil záväzok krajiny vyhrať vesmírny závod.

V máji 1961 vyhlásil prezident John F. Kennedy, že Amerika sa chystá na skutočne prevratný akt, a teda vyslať človeka na Mesiac. 20. júla 1969 spustila NASA misiu Apollo 11, ktorou chcela dosiahnuť stanovený cieľ a zapísať tak Ameriku do histórie. Neil Armstrong sa stal prvou osobou, ktorá vstúpila na Mesiac. Neil prehlásil známu vetu: „Je to len jeden malý krok pre človeka, ale obrovský skok pre ľudstvo.“

NASA potom začala vo vesmírnom výskume napredovať, a to vrátane toho, že zohrala hlavnú rolu pri výstavbe Medzinárodnej vesmírnej stanice. Agentúra však tiež utrpela tragické prekážky, napríklad katastrofy, ktoré mali v roku 1986 na svedomí smrť posádky kozmického raketoplánu Challanger a raketoplánu Columbia v roku 2003.

Ak máte záujem, tak vďaka dokumentárnemu filmu „Cesta do vesmíru“ môžete odhaliť, na čom vedci pracujú, aby mohlo ľudstvo podniknúť ďalšie vzrušujúce výpravy do vesmíru. Vydajte sa na dobrodružnú cestu vesmírom, vďaka ktorej zistíte, že nastávajúca éra NASA bude zo všetkých najveľkolepejšia. Uvidíte vzrušujúce plány, na ktorých NASA už teraz zodpovedne pracuje, a to spoločne s najvychytenejšími vedcami dnešnej doby. 

________________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: history.com/this-day-in-history

Obrázok: dyw7ncnq1en5l.cloudfront.net/optim/news/86/86847/nasa-900.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.