Zápoľský a jeho snaha stať sa uhorským panovníkom

jan-zapolskyMoc magnáta Jána Zápoľského rástla a upevňovala sa za vlády Jagelovcov (Vladislava II. a Ľudovíta II.). Tým rástli aj jeho ambície. Celý čas sa pripravoval na vlastný nástup na uhorský trón (po vymretí kráľovskej dynastie). O tom, ako postupne narastal jeho vplyv, si môžete prečítať v nasledujúcom článku magazínu Magistra história.

Ako to bolo s rodom Zápoľských

Rod Zápoľských nepatril k významnej šľachte. Pochádzali z oblasti Zapolja, ktorá sa nachádzala v Slavónii, a šlo skôr o drobnú šľachtu, ktorá nevynikala majetkovými pomermi. Situácia Zápoľských sa radikálnym spôsobom zlepšila za vlády panovníka Mateja Korvína. Vtedy bratia Imrich a Štefan nadobudli viaceré funkcie, vďaka ktorým sa zlepšilo ich majetkové postavenie. Imrich Zápoľský zomrel bez akéhokoľvek dediča, a preto všetky majetky ostali jeho bratovi Štefanovi. Práve vďaka tomu sa stal najbohatším uhorským magnátom a v roku 1492 aj palatínom.

Keď moc Jána Zápoľského narastala

Najstarším synom Štefana Zápoľského bol Ján, ktorý sa už v roku 1493 (ako šesťročný) stal strážcom uhorskej koruny. Jeho funkcie sa po smrti otca v roku 1499 začali kumulovať. Vtedajší panovník Vladislav II. ho totižto vymenoval do funkcie hlavného župana Liptovskej, Spišskej a Zemplínskej stolice. Vďaka tomu rástol nielen Zápoľského vplyv, ale aj majetok. Pretože vlastnil 72 hradov na území Uhorska, bol napokon bohatší ako samotný kráľ. Zápoľského ambície tak začali narastať, pričom sa mu v roku 1505 podarilo presvedčiť uhorský snem, aby mu odhlasoval zákon, podľa ktorého mal na uhorský trón po prípadnom vymretí Jagelovcov nastúpiť iba šľachtic, ktorý bude mať domáci pôvod. Tým si postupne začal dláždiť cestičku k možnému nástupu na trón. Z toho dôvodu požiadal kráľa Vladislava II. o ruku jeho dcéry Anny, a to dokonca dvakrát. Kráľ s jeho ponukou nesúhlasil a pravdepodobne z dôvodu uzmierenia ho vymenoval za vojvodu Sedmohradska.

Zápoľského ambície zmaril kráľ Vladislav II., ktorý sa dohodol s rímsko-nemeckým cisárom Maximiliánom I. Habsburským na spojení dvoch mocných dynastií, a to Jagelovskej a Habsburskej.  Keď v roku 1516 zomrel Vladislav II., na trón nastúpil jeho syn Ľudovít II.. Pokiaľ by zomrel bezdetný, mal ho vystriedať Ferdinand Habsburský, teda Ľudovítov švagor. Mnohým uhorským šľachticom takéto prepojenie vyhovovalo, pretože sa postupne začali obávať rastúcej tureckej hrozby, pričom šľachta predpokladala, že v prípade vojenského konfliktu im Habsburgovci pomôžu. Na druhej strane, v opozícii stála tzv. národná strana, ktorú tvorila stredná, ale i nižšia vidiecka šľachta. Tá odmietala nástup cudzincov na trón a rozhodla sa podporiť Zápoľského.

Vtedajší panovník Ľudovít II. nemal dostatok skúseností s politickými intrigami. Napokon podľahol tureckej hrozbe. Turci porazili panovníka 29. augusta v roku 1526 pri Moháči. Panovník vtedy žiadal o pomoc aj Zápoľského, ktorý však aj s vojskom ostal nečinne stáť neďaleko Segedína. Dlho sa tradovalo, že mu nepomohol, aj keď mal pri Segedíne 40 000 vojakov. V súčasnosti sa však skôr predpokladá, že mal okolo 15 000 vojakov.

Vďaka tomu, že panovník Ľudovít II. zomrel, mohol Zápoľský zrealizovať svoje snahy a chopiť sa uhorskej koruny. Jeho podporovatelia sa stretli už v októbri roku 1526 v Tokaji, a tu sa vzájomne dohodli, že už o mesiac sa v Stoličnom Belehrade uskutoční korunovačný snem. Zápoľský nenechal nič na náhodu a požiadal vdovu po mŕtvom kráľovi o ruku. Kráľovná Mária túto ponuku odmietla a rozhodla sa podporiť v snahe o získanie koruny svojho brata Ferdinanda Habsburského. Zápoľský sa preto so svojou korunováciou poponáhľal. Tá sa uskutočnila v Stoličnom Belehrade ešte 11. novembra 1526.

_________________

AutorkaVeronika Dziaková

Zdroj:

SEGEŠ, Vladimír (ed.). Kniha kráľov. Panovníci v dejinách Slovenska a Slovákov. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 2010, s. 299. ISBN 978-80-10-02026-3.

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/88/Szapolyai_J%C3%A1nos_fametszet.jpg/640px-Szapolyai_J%C3%A1nos_fametszet.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.