Zaujímavé aj šokujúce čísla druhej svetovej vojny

Druhá svetová vojna patrí bezpochyby k najkrvavejším a najničivejším konfliktom v dejinách ľudstva. Ako svetová je samozrejme označovaná preto, že sa rozšírila takmer do všetkých kútov sveta. Najviac zasiahla Európu, ale dosah bol aj do regiónov ako Japonsko, Afrika alebo Spojené štáty.

Konflikt trvajúci medzi rokmi 1939 a 1945, ktorý mal pôvodne ukončiť všetky vojny (aj keď dnes už vieme, že vojna sa vojnou ukončiť nedá), je dodnes „držiteľom“ mnohých smutných rekordov, ktoré snáď nikdy nebudú prekonané.

Pozrime sa na šokujúce čísla, ktoré nám priniesol najväčší vojnový konflikt.

Odhaduje sa, že v priebehu šiestich rokov (respektíve 2 194 dní) prišlo o život predčasne okolo 100 000 000 ľudí, a mnohí ďalší trpeli posttraumatickou stresovou poruchou, ku ktorej sa pridávali ďalšie psychické aj fyzické choroby spôsobené nepredstaviteľným utrpením. Toto utrpenie neskôr predčasne ukončovalo životy miliónov ľudí, ktorí samotný konflikt prežili. Avšak aj ďalšie generácie ostali druhou svetovou vojnou poznačené.

Z už odhadovaných 100 miliónov obetí bolo 5070 miliónov vojakov a 30 miliónov civilistov. Každý jeden deň vojny tak prišiel o život desaťnásobok ľudí, ktorí zahynuli pri útokoch 11. septembra 2001. Zaujímavé však je, že podľa iných štatistík tvorili príslušníci ozbrojených síl len 30 percent všetkých obetí. Celkovo sa do konfliktu vo službách rôznych armád zapojilo okolo 690 miliónov ľudí, čo je desaťnásobok z počtu, ktorí slúžili v prvej svetovej vojne.

Vojaci pechoty mali päťdesiatpercentnú šancu, že vojnu prežijú, zatiaľ čo posádky spojeneckých bombardérov a nemeckých ponoriek len 70 percent. Vôbec najhoršie zo všetkých zemí, čo do počtu obetí, dopadol Sovietsky zväz, ale percentuálne na tom bolo ešte horšie Poľsko, ktoré prišlo o 17 % obyvateľstva.

K vojakom samozrejme nepatrili len muži v produktívnom veku, ale do bojov sa zapájali ako starší ľudia, tak aj ženy a deti. Údajne najmladším bojovníkom bol Sergej Aleškov, ktorý sa zúčastnil bitky o Stalingrad ako 6 ročný, najmladším potvrdeným „oficiálnym“ členom armády bol dvanásťročný Američan Calvin Graham.

Vojna stála viac ako bilión dolárov, pričom počas trvania konfliktu samotné Spojené štáty vyrobili 2,5 miliónov vozidiel a 283 tisíc lietadiel. Americkí vojaci vypálili denne cez 1000 ton munície.

Tieto a ďalšie prekvapivé čísla sa diváci môžu dozvedieť v osemdielnom dokumentárnom seriáli Druhá svetová vojna v číslach, ktorú vysiela televízna stanica Viasat History každý deň od 21. októbra o 21:00 hod.

__________

Text a obrázky

Jana Zelnikova​
Marketing Co‑ordinator

Viasat World

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.