Zaujímavý pohľad na holokaust vďaka filmu Chlapec v pruhovanom pyžame

Film (vojnová dráma) Chlapec v pruhovanom pyžame (The Boy in the Striped Pajamas, 2008) vznikol v britsko-americkej koprodukcii a radí sa medzi filmovú klasiku, ktorú by mal vidieť nielen každý milovník histórie. Divákom prirástol k srdcu najmä z toho dôvodu, že ponúka zaujímavý pohľad na vojnu a holokaust ako taký. Dvaja mladí chlapci sa ocitnú na opačnej strane plotu a tak to celé začína.

 

Režisér a scenárista Mark Herman sa nechal inšpirovať knižnou predlohou, ktorej autorom bol John Boyne. S veľkým úspechom a ohlasom od kritikov i divákov bol film v roku 2009 uvedený na medzinárodnom filmovom festivale Febiofest.

Príbeh nevinnosti dvoch chlapcov, ktorý sa odvíja na pozadí desivej reality, si vás okamžite získa. Áno, ocitli sa v čase, ktorý nemožno nijako ovplyvniť, treba ho žiť. Dej sa začína odvíjať v Berlíne roku 1942.

Keď sa jedného dňa vráti Bruno zo školy, dozvedá sa, že jeho otec dostal nové miesto. Rodina sa teda odsťahuje na vidiek. Chlapec tam nemá žiadnych kamarátov a v podstate nevie, čo tam bude robiť. Všade okolo sa tiahne veľký plot. Brunovi to nedá a aj napriek matkinmu zákazu sa vydá na prieskum k neďalekej farme. Netuší, že ide o koncentračný tábor, kde sa v praxi uplatňuje „konečné riešenie“ židovskej otázky.  Nedokáže vstrebať, čo vidí. Počas svojich „výletov“ okolo plota stretne chlapca Shmuela, ktorého životný štandard je však od toho jeho úplne odlišný. Je oblečený v pásikovom pyžame, rovnako ako kuchár, ktorý varí pre jeho rodinu. Aj napriek tomu, že každý žije úplne iný život, sa medzi rovnako starými chlapcami vyvinie priateľstvo. Spoločne a pod vplyvom okolností strácajú svoj nevinný pohľad na svet a divák sa tak môže pripraviť na dramatické finále.

Film Chlapec v pruhovanom pyžame je dôkazom toho, že nie každý dobrý film musí mať vysoký rozpočet. K tomu, aby si divák odnášal po jeho vzhliadnutí silný zážitok, postačí dobrý príbeh. A tento rozhodne patrí medzi tie najsilnejšie. Hudba aj celkové spracovanie sú veľmi vydarené. Všetko je tu dokonale vyvážené, a to od hereckých výkonov až po konečné vyvrcholenie.

Niekomu by mohol prekážať komornejší a minimalistický prístup, no pre mňa osobne to problém nebol. Celé to iba prospelo celkovej vlne emócii. Film poukazuje nielen na zverstvá vojny, ale tiež na to, aká môže byť nevedomosť nebezpečná. Určite sa oplatí vydržať do konca, pretože záver stojí po pocitovej stránke naozaj zato.

Tento film môžeme právom radiť medzi nadpriemer. Pokiaľ ste ho ešte z nejakého dôvodu nevideli, určite to napravte. A ak ste ho videli hoci aj niekoľkokrát, určite mi dáte za pravdu, že sa oplatí vidieť znova.


___________

Film hodnotí: Ing. Lujza Potočná

Obrázok: madeinatlantis.com/movies_central/2008/wp-content/

uploads/2014/08/the-boy-in-the-striped-pajamas.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.