Zberateľstvo

Asi každý človek má nejakého koníčka, nejaké hobby. Existuje mnoho ľudí, ktorí venujú svoj voľný čas zberateľstvu. Zberateľstvo je staré asi ako ľudstvo samo.

Vykopávky poukazujú na fakt, že zbieraním určitých predmetov sa ľudia zaoberali už v staroveku. V tej dobe sa nejednalo o muzeálne zbieranie, na základe ktorého je možné spoznávať ľudskú činnosť v minulosti, ale skôr o zbieranie praktických predmetov, ktoré v podobe zbierky vytvárali u dotyčného človeka určitý emocionálny vzťah.

Zmienky o prvej dokumentácii nazbieraných vecí pochádzajú z ranného Grécka. Do chrámov v tej dobe uznávaných božstiev ľudia prinášali rôzne dary, ktorých druh a počet neskôr kňazi zaznamenávali, triedili a uskladňovali. Tu by sme mohli hľadať počiatky praktického zberateľstva.

zberatelstvo

Zbieranie je možné chápať ako praktickú záležitosť, napríklad egyptský faraón Amenhotep sa údajne venoval zbieraniu farebných kolíčkov, ktoré slúžili na uzatváranie medených puzdier slúžiacich na prepravu vojenskej pošty, no zbieranie môže mať i charakter investičný. O investičnom zberateľstve hovoríme vtedy, keď sa zberateľ venuje zbieraniu určitého druhu zberateľského materiálu za účelom neskoršieho predaja zbierky a následného zárobku na tomto predaji.

Zbierkou sa rozumie zoskupenie určitých nepoškodených alebo ošetrených artiklov rovnakého druhu podľa určitého systému. Každý zberateľ do svojej zbierky investuje časť voľných finančných prostriedkov. Aj podľa množstva vynaložených prostriedkov pri budovaní zbierky je možné určiť jej približnú hodnotu. Niekto si môže dovoliť do zbierky investovať viac, iný menej. Vytváraniu zbierok sa venuje veľa obyčajných, no i veľké množstvo slávnych ľudí. Elton John zbiera autá, Jack Nicholson starú whisky, Steve Martin umelecké fotografie.

Aj v blízkej, či ďalekej minulosti nájdeme slávnych ľudí, ktorí sa venovali zberateľstvu. Albert Einstein sa venoval zbieraniu poštových známok, Charles Darwin zbieral lastúry a minerály, Francesco Petrarca rímske mince. V Parížskom múzeu sa dodnes zachovali zbierky mincí francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Zberateľská vášeň Dr. Imricha  Henszlmanna (1813-1888) významnou  mierou  prispela  k založeniu Hornouhorského  múzea  v Košiciach  (Predchodca Východoslovenského múzea). Ten po svojej smrti venoval Hornouhorskému múzejnému spolku približne 3000 výtvarných diel, svoju knižnicu, korešpondenciu, rukopisy a mnoho iných starožitností, ktoré sa stali základom zbierkového fondu múzea.

Autor: eca.kr-collectors.eu

Text: PR článok

Obrázky: eca.retrospektiva.eu

No Responses

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.