Zemetrasenie v Mexiku zničilo pyramídu, no odhalilo starobylý chrám

V roku 2017 poškodilo zemetrasenie v Mexiku historickú pyramídu, ale odhalilo chrám, ktorý bol ukrytý vnútri nej.

Zemetrasenia sú známe svojou deštruktívnou silou, no toto zemetrasenie v Mexiku malo pre archeológov prekvapujúco pozitívny dopad – odhalilo skrytý chrám, ktorý bol stovky rokov neidentifikovaný a ukrytý vnútri pyramídy.

Dňa 19. septembra 2017 zasiahlo stredné Mexiko zemetrasenie s magnitúdou 7.1, pričom ho o 12 dní predchádzalo iné zemetrasenie o sile 8.1 stupňa. 19. septembra zemetrasenie a jeho následky zabili viac ako 200 ľudí a poškodili viaceré stavby, vrátane pyramídy v archeologickej lokalite Teopanzolco, vzdialenej asi 70 kilometrov južne od mesta Mexico City.

Keď archeológovia na mieste použili radar na vyhodnotenie rozsahu poškodenia pyramídy, ktorá sa datuje do 13. storočia, našli ešte starší chrám ukrytý v jej vnútri, pričom tento nález je starý približne 800 rokov.

Výskumníci mexického Národného inštitútu pre antropológiu a históriu (INAH) predpokladajú, že chrám bol pravdepodobne postavený v roku 1150 aztéckymi ľuďmi z kultúry Tlahuica. Celá novoobjavená štruktúra je približne 6 metrov dlhá a 4 metre široká a v jej interiéri sa zachovali keramické črepy a kadidlo.

Počas zemetrasenia spôsobili otrasy čiastočný kolaps v centrálnej štruktúre pyramídy, ktorý zasiahol aj dva známe chrámy v pyramíde, pričom jeden bol venovaný aztéckemu bohu dažďa Tlalocovi a iný uctieval Huitzilopochtliho, boha vojny.

Zemetrasenie narušilo podlahu medzi chrámami Tlaloca a Huitzilopochtliho, pričom bola ohrozená ich stabilita. Keď vedci naskenovali poškodenú oblasť, objavili skrytý tretí chrám asi 2 metre pod podlahou známych chrámov.

Architektonicky bol novoobjavený chrám veľmi podobný ostatným chrámom v pyramíde so štukovými stenami, lavicou, fasádou postavenou z podlhovastých kameňov a pozostatkami stĺpika, ktorý pravdepodobne podopieral strechu chrámu.

Podľa Barbary Koniecznej, archeologičky v INAH boli štrukturálne detaily v chráme pre vedcov obzvlášť zaujímavé, pretože naznačili, že architektonické štýly Tlahuica mohli byť ovplyvnené štruktúrami, ktoré ľudia v Mexiku stavali už niekoľko storočí pred ich vznikom.

Tajný chrám je doteraz najstaršou stavbou v pyramíde a podčiarkuje dôležitosť miesta Teopanzolca, pričom nabáda k rekonštrukcii histórie starých kultúr v Mexiku.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63063-surprise-temple-mexico.html

Obrázok: technology.inquirer.net/files/2018/07/000_17I4CS.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.