Život konkubín

V mnohých starovekých kultúrach nemali panovníci len manželky, ale v závislosti na kultúre krajiny mohli mať aj konkubíny, a teda ženy, ktoré slúžili v podstate na rovnaký účel ako manželky, ale boli „len“ konkubínami. V mnohých prípadoch išlo o bežné občanky alebo dokonca otrokyne, a tak sa za panovníka nemohli vydať. Konkubíny boli držané v ústraní a samozrejme, neboli prístupné inému mužovi ako panovníkovi. V niektorých kultúrach žili dokonca manželky panovníkov spolu s konkubínami v akýchsi háremoch.

konkubiny

Mnohé príbehy hovoria o tom, že mladé ženy a dievčatá boli násilím odtrhnuté od svojich rodín a predané. No nie vždy to bolo tak. Nebolo ničím výnimočným, keď chudobné rodiny dobrovoľne prepustili alebo darovali svoje dcéry panovníkovi, aby sa stali jeho služobnicami – konkubínami. Toto sa dialo s dvojakým úmyslom. Na jednej strane sa rodina takpovediac zbavila aspoň jedného hladného krku navyše, na druhej strane sa ich dcére dostalo nevídaného komfortu, privilégií a ochrany, z ktorých nakoniec profitovali všetci. 

Takýmto príkladom bola aj Wu, obľúbenkyňa cisára Zuanzonga z Číny. Bola známa svojou krásou a „dotiahla“ to na pozíciu Huifei, čo bola najvyššia hodnosť, akú mohla vtedajšia konkubína dosiahnuť. Po tom ako Zuanzongova manželka zomrela, s Wu bolo zaobchádzané ako s cisárovnou. Wu teda mohla využívať služby služobníctva, žila v paláci a prepychu, napriek tomu, že si ju cisár Zuanzong nikdy nezobral za manželku.

Tiež nebolo zriedkavé, keď konkubíny priviedli na svet panovníkove deti. V niektorých prípadoch boli dokonca uznané za legálnych potomkov, najmä ak išlo o oficiálne a „obľúbenejšie“ konkubíny.

Zdalo by sa teda, že život konkubíny bolo med lízať. V niektorých prípadoch sa dá povedať, že áno, ale niekedy, ak napríklad panovníkovi neporodili dieťa, teda vôbec nie. Pokiaľ sa stalo, že panovník zomrel, očakávalo sa, že bezdetné konkubíny pôjdu na druhý svet za ním. Napríklad po smrti cisára Qin Shi Huanga boli jeho konkubíny pochované spolu s ním, aby mu mohli slúžiť aj na onom svete. Aké pôvabné, nemyslíte?

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: ancientstandard.com

Obrázok: blogspot.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.