Život s Albertom Einsteinom

Mladý Albert Einstein sa veľmi usiloval o svoju prvú manželku Milevu Maric a vzal si ju aj napriek tomu, že jeho rodina bola proti. Z listov písaných v rozmedzí rokov 1897 až 1903 (objavené až v roku 1987) je zrejmé, že ich vzťah bol síce turbulentný, no intelektuálne bohatý. Niektorí historici dokonca naznačili, že Maric, ktorá bola tiež vzdelaná v oblasti fyziky, významne prispela k Einsteinovej práci. Pre toto tvrdenie však chýbajú dôkazy.

Einsteinovci

Napriek tejto intelektuálnej zhode zažíval ich vzťah množstvo ťažkých chvíľ, ktoré Albert Einstein riešil odchodom od manželky a spoločných detí. Medzi mnohými inými sa našiel aj list, v ktorom dobrosrdečne pôsobiaci Einstein prehľadne spísal podmienky, ktoré jeho žena musí akceptovať, ak chce, aby sa k rodine vrátil. Zoznam obsahoval nasledovné body:

Zaistíš:

1. aby moje oblečenie a bielizeň boli vždy upratané

2. aby som pravidelne trikrát denne dostal jedlo do svojej izby

3. že moja spálňa a pracovňa budú udržiavané na poriadku a môj pracovný stôl nebude používať nikto okrem mňa

4. vzdáš sa akýchkoľvek osobných vzťahov so mnou, pokiaľ nebudú úplne nevyhnutné zo spoločenských dôvodov.

5. nebudeš ma podceňovať pred deťmi slovne ani svojím správaním

Vzdáš sa predovšetkým žiadosti:

1. sedieť so mnou doma za jedným stolom

2. aby som s tebou chodil von a cestoval s tebou

Ktovie, čo by na takéto podmienky povedali dnešné ženy, a či by boli ochotné na ne pristúpiť. Mileva Maric v záujme zachovania manželstva na ne pristúpila, no po čase sa ich vzťah aj tak rozpadol a žili oddelene. Nedá sa povedať, že Einstein by za svojou manželkou nariekal. Bol to komplikovaný človek, ktorý uprednostňoval samotu.

K rozvodu došlo až vtedy, keď sa zaľúbil do svojej sesternice Elsy, ktorú si v roku 1919 vzal za ženu. No ani druhé manželstvo nebolo kvôli Einsteinovej povahe bezproblémové. Elsa zomrela v roku 1936 krátko po tom, ako sa presťahovali do Spojených štátov. Po jej smrti Einstein napísal: „Veľmi dobre som si zvykol na život tu, som ako medveď vo svojej jaskyni… Toto „medveďstvo“ bolo zosilnené smrťou môjho ženského kamaráta, ktorý si s inými ľuďmi rozumel lepšie ako ja.“

Aj taký génius, akým Albert Einstein nesporne bol, mal svoje chyby a život s ním nebol najjednoduchší.

____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: openculture.com/2013/12/albert-einstein-imposes-on-his-first-wife-a-cruel-list-of-marital-demands.html

Obrázok: cdn8.openculture.com/wp-content/uploads/2013/12/EinsteinMavic.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.