Životopisná dráma Bež, chlapče, bež

Smutnou pravdou zostáva, že na vojnu najviac doplatia nevinní, dokonca malé deti, ktoré ani poriadne nechápu, čo sa deje. No a práve na jedného takého malého chlapca sa zameral film z roku 2014 s názvom Bež, chlapče, bež, ktorý si počas druhej svetovej vojny prešiel priam neuveriteľným peklom.

Život na úteku

Dej filmu rozpráva príbeh malého chlapca, ktorý ako deväťročný utečie z Varšavského geta a ukryje sa v lesoch. Tam sa snaží prežiť v divočine spoločne so skupinkou ďalších detí na úteku. Príchod zimy ho však donúti vrátiť sa späť do civilizácie a zmeniť si meno na Jureka. Tým sa však úplne vydá na milosť a nemilosť rôznych ľudí, u ktorých sa schováva. Jeho situáciu ešte viacej skomplikuje ťažký úraz, ktorý ho pripraví o ruku. A aby toho nebolo málo, nemecký dôstojník, ktorý ho aspoň trochu chránil, je prevelený, čím opäť padne do záujmu nacistickej armády. Malý, zmrzačený chlapec sa tak opäť musí dať na útek.

Rôzni ľudia

Veľkým pozitívom filmu, no zároveň aj istým bojom proti tak častej čierno-bielosti postáv, je široká paleta charakterov. Rozmenené na drobné to znamená, že film sa nesnaží vykresliť všetkých Nemcov ako samotných diablov a všetkých Poliakov ako anjelov. Aj sám Jurek sa stretne s viacerými odmietavými postojmi, avšak nájde sa stále dosť dobrých ľudí, ktorí sa mu snažia pomôcť. Rovnako aj v radoch nemeckej armády sa nájdu vojaci, ktorí ho chcú dostať za každú cenu, a naopak, jeden ho dokonca kryje (aj keď zo zištných dôvodov). Obzvlášť silne potom vyznievajú scény, kde sa Jurek snaží všetkých presvedčiť, že je katolíkom. Po filmovej stránke je ťažké niečo vytknúť, jedná sa totižto o remeselne nadpriemerne zvládnutý počin. Taktiež film zbytočne netlačí na pílu, pričom emotívne momenty vyznejú prirodzene a realisticky.

V konečnom dôsledku tak máme opäť dočinenia so skvelým filmom z európskej produkcie.

___________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: images.tv-archiv.sk/35/461baec5d2fd65cb90139fa1e2a61224.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.