Životopisná dráma Milada

Česká kinematografia je na vysokej úrovní, o čom svedčí mnoho kvalitných filmov rôznych žánrov. Minulý rok sa režisér David Mrnka rozhodol sfilmovať príbeh jednej z najznámejších československých obetí komunistického režimu Milady Horákovej.

Milada Horáková sa narodila v roku 1901 v Královských Vinohradech. Počas prvej republiky bola aktívna v ženskom hnutí, neskôr vstúpila do Českej strany národno – sociálnej (ČSNS). Bola aktívna aj v protinacistickom odboji, začo strávila istý čas v terezínskom tábore a ženskej väznici Aichachu pri Mníchove.

Po vojne krátku dobu pôsobila opäť ako poslankyňa ČSNS, neskôr však zo strany vystúpila. Krátko nato bola zatknutá a na základe vynúteného priznania odsúdená na trest smrti. Poprava bola vykonaná napriek tomu, že o jej milosť žiadalo viacero významných osobností zo zahraničia, napr. aj Albert Einstein.

Na úvod filmu tu budeme mať príchod dcéry Milady Horákovej z USA do Československa po 89-tom, potom nasleduje samotný Miladin príbeh a končí tlačovou konferenciou jej dcéry. Keďže Milada bola významná osobnosť, film mal veľký potenciál. Tvorcom sa ho však veľmi využiť nepodarilo. Činnosť hlavnej hrdinky počas prvej republiky a protektorátu je tu vykreslená pomerne slabo (pár scén, kedy má nejaký zoznam doručiť odboju + pár scén o tom, ako je uväznená). Chýbajú titulky označujúce miesto, kde sa dej odohráva, osoby s ktorými prichádza do styku a podobne. Mladší divák, ktorý o tejto osobe veľa nevie (resp. neprečíta si niečo o nej) sa v tom môže ľahko stratiť.

Pri pasážach zobrazujúcich jej druhé uväznenie a výsluchy máte pocit, ako keby tvorcovia šetrili rozpočet. Uvidíte len pár záberov z cely, pár záberov z vypočúvania a to je všetko. Ďalej nasleduje súd, posledné stretnutie sa s rodinou, niekoľko posledných slov, poprava a koniec. 

Film Milada znesie hodnotenie maximálne ako priemerný. Ide o mimoriadne zaujímavý príbeh, z ktorého tvorcovia vyťažili veľmi málo.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: cervenykoberec.cz/wp-content/uploads/2017/05/30/milada_2017_bl_film2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.