Životopisná dráma Nickyho rodina

Nicholas Winton patrí medzi najznámejších ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny pomohli židovským spoluobčanom z Československa. Jeho príbeh bol spomenutý aj vo filme Všetci moji blízki z roku 1999 a v dvoch dokumentárnych filmoch (Do cudzej náruče – 2000, Nicholas G. Winton – Sila ľudskosti – 2002). V roku 2011 dvaja slovenskí režiséri, Matej Mináč a Patrik Pašš, natočili samostatný dokumentárny film o ľuďoch, ktorých tento muž zachránil, pod názvom Nickyho rodina.

Nicholas Winton sa narodil v roku 1909 v britskom meste Hampstead. Počas svojho života vystriedal niekoľko povolaní. Preslávil sa hlavne tým, že tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny vybavil umiestnenie 699 prevažne židovských detí z Československa v rôznych britských rodinách. A to aj napriek mnohým problémom, hlavne zo strany úradov. Po vojne dlhý čas svoj príbeh tajil, dokonca aj pred vlastnou ženou. Nakoniec sa dožil 106 rokov (zomrel 1. júla 2015 v nemocnici v meste Slough vo Veľkej Británii).

V Nickyho rodine sa stretneme so samostatnými príbehmi ľudí z rôznych kútov bývalého Československa. Ďalej tu pár viet povie aj samotný N. Winton, jeho manželka a aj jedna Britka, ktorej rodina adoptovala československé dieťa. Okrem príbehov zachránených je tu vysvetlené aj to, ako vlastne N. Winton začal danú akciu a aké úskalia ho čakali. Rozprávania sú doplnené o dobové zábery a dramatické rekonštrukcie. Práve rekonštrukcie sa dočkali kritiky, ja osobne v nich však problém nevidím. Je to síce trochu dlhý film, no vôbec to nie je na škodu.

Verím, že tento film určite oceníte aj vy, čo radi navštevujete náš web.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: starbase.nfa.cz/images/8089.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.