Životopisná dráma Tolkien

Scenáristi David Gleeson a Stephen Beresford, ako aj režisér Dome Karukoski, si mohli dať pri filme o jednom z najvýznamnejších autorov modernej doby viac záležať. Film Tolkien (2019) si vyslúžil viacero nelichotivej kritiky, a to najmä kvôli svojej obyčajnosti či príliš romantickému nádychu. Je mu tiež vyčítané, že je v ňom vyzdvihovaná najmä kamera a hudba, pričom ďalšie aspekty pokrivkávajú. Je tu veľa nepresností zo života fantastického spisovateľa, ako aj neobjasnených situácií, ktorým chýba aspoň minimálny popis. 

Podaktorí diváci sa vyjadrili skepticky i k hereckému obsadeniu. Nicholas Hoult možno nebol tou najlepšou voľbou, ak sa rozhodovalo o stvárnení Tolkiena. Ak by sme si odmysleli, že má ísť o životopisný film, a dívali sa naň ako na romantický, či priam románový príbeh, potom by mohol nabrať na hodnote. Objavili sa tu však aj kvalitní herci, medzi ktorými určite vyniká Derek Jacobi. Je pravdepodobné, že fanúšikovia Tolkienovej tvorby siahnu po tomto filme. Dá sa ale predpokladať, že budú sklamaní, pretože bez menších náznakov by ste len ťažko prišli na to, čomu sa vlastne autor venoval.

Mňa však zaujal Tolkien ako osobnosť, na ktorej vykreslení si dali tvorcovia skutočne záležať. Bol to génius na jazyky a človek s naozaj pestrou fantáziou. Osviežením pomerne stagnujúceho deja môže byť dynamika v podobe záberov z vojny. No práve tu sa objavuje mnoho nepresností. Tak napríklad, Tolkien síce kvôli horúčke z vojny odišiel, no neskôr sa zase vrátil, aj keď v troška inej role. To sa však už divák nedozvedá.

Tento snímok v podstate sleduje osud J.R.R. Tolkiena dávno predtým, ako sa z neho stal slávny spisovateľ. Je to najmä príbeh o dospievajúcom chlapcovi, ktorý objavuje silu priateľstva, odvahy, odhodlania a lásky. Ide tu o prehlbovanie puta, ktoré sa snaží pretrhnúť prvá svetová vojna. Divák má možnosť byť tiež skutočnej zamilovanosti. Áno, toto všetko sú čriepky, ktoré Tolkienovu tvorbu ovplyvnili, stali sa jeho inšpiráciou a podpísali sa pod jeho slávne romány zo Stredozemia. Divák by si však mal pred vzhliadnutím filmu naštudovať niečo málo zo života tohto autora, lebo sa môže stať, že sa bude v niektorých pasážach strácať.

Ja na tomto filme oceňujem hlavne prepojenie reálneho sveta a Tolkienovho života s fantastickými prvkami. Snímka má určite svoje čaro, a preto sa oplatí vidieť, no asi to nebude ten prípad, kedy sa k danému filmu radi znova vrátite.

_____________

Film hodnotí: Ing. Lujza Potočná

Obrázok: image.tmdb.org/t/p/w500_and_h282_face/msOjpu9wigi6n1Xa51MeLcBue88.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.