Životopisno-romantická hudobná dráma Walk the Line

Hudba. Slovo, ktoré predstavuje pre veľkú časť z nás zmysel života, a preto sa často považuje za univerzálny jazyk. A to aj napriek nespočetnému množstvu žánrov, ktoré sa stále vyvíjajú a navzájom odlišujú. Stále sa však nájdu tak výrazné osobnosti, že ich hudba presahuje všetky žánrové hranice. Stali sa z nich legendy. Jednou z nich je napríklad aj Johnny Cash, ktorý sa dočkal v roku 2005 filmového spracovania v podobe  Walk the Line.

Talent, démoni, láska

Dej filmu sa zameriava na osobu Johnnyho Casha. Vidíme ho tu od služby v armáde, kedy vznikli jeho prvé piesne, cez vznik amatérskej skupiny až po nárast popularity a podpis profesionálnych zmlúv. Sláva si však vybrala vysokú daň aj na tomto country spevákovi, u ktorého sa začali prejavovať problémy v osobnom živote a drogová závislosť. Zároveň však stretol June, ktorá sa na čas pridá k jeho kapele. Johnyho problémy sa ale stále prehlbujú, a to až do takej miery, že ho opustí rodina. Ale práve vďaka June sa začne liečiť, aby sa vrátil späť na pódia a odohral legendárny koncert vo väznici. Johnny si návrat vychutnáva, ale vie, že ku šťastiu mu ešte niečo chýba- láska June, ktorá ho vytrvale odmieta…

Pocta legende

Na úvod by som mal priznať, že country vôbec nepatrí medzi moje srdcové záležitosti a od Johnnyho Casha poznám iba pár pesničiek. Napriek tomu musím uznať, že bol legenda s veľkým L. To, čo dokázal v hudbe on, dokáže iba minimum ľudí. A presne takto pristupuje k jeho osobe aj daný film. Je nakrútený spôsobom zaujímavým pre Johnnyho fanúšikov, ale má obrovský potenciál zaujať aj ľudí, čo ho vôbec nepoznajú. Napokon, nikto nevie, možno sa im country hudba zapáči. V každom prípade, film je okrem pocty tomuto hudobníkovi aj príjemnou cestou späť do minulosti, a zároveň oknom do hudobného priemyslu. Zo všetkých scén najviac vyniká scéna vo väznici. Čo sa týka hereckých výkonov, tak tu snáď ani nie je čo dodať- Joaquin Phoenix a Reese Witherspoon sú jasnou zárukou kvality. Takže, ak hľadáte prepracovaný film po technickej aj umeleckej stránke a chcete sa dozvedieť niečo viac o svete hudby a osobe Johnnyho Casha, Walk the Line bude pre vás to pravé orechové.

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: m.media-amazon.com/images/M/MV5BOTkzZGQ5NWItMWVjMi00NTE3LWE4ZTgt

ZTM0NzMyZGJlZDg0L2ltYWdlL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNDAxOTExNTM@._V1_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.