Životopisný dokumentárny film Áno, Masaryk

masarykDnes si predstavíme starší, ale nemenej zaujímavý dokument s názvom Áno, Masaryk. Vyrobený bol v roku 1997 a režíroval ho Zdeněk Mahler, známy český pedagóg, spisovateľ, scenárista, publicista a muzikológ.

Film sa snaží v troch častiach poukázať na fakty o jednej z najväčších českých osobnosti, o T. G. Masarykovi. Priestor je venovaný jeho neľahkému detstvu, premene zo vzdelanca na politika a podobne. Zvolený formát trilógie oceňujem, keďže vďaka tomu tam zaznie množstvo zaujímavých informácií. Osobne ma najviac zaujali pasáže venujúce sa zmene Masarykovho názoru na osud Rakúsko-Uhorska (zo začiatku patril k jeho zástancom) a búrlivému obdobiu počas 1. svetovej vojny (československé légie na Sibíri). Taktiež je tam vyvrátený mýtus (ktorý prežíva v našej spoločnosti doteraz) o tom, ako prikazoval streľbu pri protestoch proti chudobe.

Zdá sa mi ale, že autor filmu túto osobnosť až príliš glorifikuje. Chýbala mi tu zmienka o pražskom centralizme, čechoslovakizme (napr. odmietanie požiadaviek z Pittsburskej dohody), sporoch s M. R. Štefánikom, ale aj nenaplnený sľub pre nemeckú menšinu o samosprávnych krajoch po vzore Švajčiarska.  T. G. Masaryk je pre mnohých doslova svätcom, no bol to iba človek a ten robí chyby. 

Napriek všetkému odporúčam pozrieť si

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: mzv.cz/public/2b/8b/53/571460_472466_AnoMasaryk2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.