Životopisný film V srdci búrky: Churchill vo vojne

Winston Churchill patrí medzi najväčšie osobnosti 20. storočia. Mnoho sa o ňom popísalo, vzniklo mnoho spracovaní jeho života, a v roku 2009 prišiel známy kanál HBO s hraným filmom  s názvom Into the Storm, alebo pod českým názvom V srdci bouře: Churchill ve válce. Režisérom bol Thaddeus O’Sullivan.

Vo filme sú dve dejové línie. Uvidíme W. Chruchilla po vojne, dovolenkujúceho s rodinou vo Francúzsku a netrpezlivo očakávajúceho výsledky povojnových volieb, no a potom W. Churchilla ako vojnového premiéra. Úloha zahrať zložitú osobnosť britského vojnového premiéra pripadla hercovi  Brendanovi Gleesonovi. Zvládol to celkom dobre, aj keď občas mohol byť viac dynamickejší. Tvorcovia sa držali histórie a do dĺžky 95 minút sa snažili vtesnať to najlepšie z Churchillovho života. To je možno jedinou nevýhodou filmu. Občas to vyzerá, ako keby určité udalosti nasledovali krátko po sebe (napr. rokovanie v Jalte je tu hneď po vylodení v Normandii). Uvidíme tu napríklad jeho rokovanie s americkým prezidentom F.D. Rooseveltom, udalosti po páde Singapuru (kedy W. Churchillovi hrozilo že príde o mandát) a podobne. Nevošli sa však veci ako víťazstvo pri Al-Alamejne, prvé rokovanie so Stalinom v Moskve atď…

Film ako taký ľuďom zaujímajúcim sa o toto obdobie veľa neprinesie. Za pozretie však určite stojí – napr. ako príjemná oddychovka.


_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: theknowledgeonline.com/files/lib/ckfinder/userfiles/images/

churchill%20credit%20Lionsgate%20(8)%20(002).png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.