Zlatá horúčka na Klondike

„Zlato! Zlato! Na Klondike!“

Tieto slová zazneli, keď Skookum Jim Mason, Tagish Charlie a George Washington Carmack našli 16. 8. 1896 zlato v prítoku rieky Klondike v Yukonskom teritóriu v Kanade. Vtedy ešte nemohli tušiť, že sa práve začína najväčšia zlatá horúčka všetkých čias.

Miestni obyvatelia nelenili a okamžite si začali vytyčovať miesta, na ktorých následne ryžovali zlato. To bolo doslova všade a väčšina z prvých zlatokopov, nazývaných Králi od rieky Klondike, aj skutočne zbohatla.

klondike

V dôsledku akejsi izolovanosti Yukonu sa správy o tomto významnom objave šírili relatívne pomaly. Keď o jedenásť mesiacov priplával do Seattlu parník Portland s viac ako tonou vyťaženého zlata, zlatokopi z celého sveta spozorneli. Do Yukonu sa za svojim šťastím a bohatstvom vydalo okolo 100-tisíc mužov. Cesta za zlatom však bola extrémne náročná, dlhá, strmá a neskutočne mrazivá. Keby vedeli, že na jej konci väčšinu nečaká nič, veľmi dobre by si rozmysleli, či sa na to dajú. Do Yukonu sa dostalo iba okolo 30-tisíc zlatokopov. Ostatní náročnú cestu buď neprežili, alebo stratili entuziazmus. Obrovskou prekážkou na ceste za zlatom bol hlad. Severozápadná jazdecká polícia v Kanade síce vyžadovala, aby si so sebou všetci doniesli zásoby na rok, no hlad a podvýživa sa aj tak stali vážnym problémom. Príbehy o tom, ako si nádejní zlatokopi vyvárali topánky, aby mali čo piť, neboli len fantáziou dobrodružných rozprávačov. Predstavte si teda, v akých strašných podmienkach museli muži prahnúci po bohatstve žiť. Ďalšou prekážkou boli teploty, ktoré v tejto oblasti klesali v zime bežne pod -29°C, zriedkavé neboli ani teploty okolo 45°C pod bodom mrazu.

Ešte väčším problémom ako zima a hlad bola samotná cesta. Zlatokopi mali na výber dve trasy, buď prejsť Chilkootským, alebo Bielym priesmykom. Cesta cez Biely priesmyk začínala v mestečku Skaqway na Aljaške, kde gang asi 300 mužov vedený Jeffersonom „Soapy“ Smithom ovládal mesto a doslova ošklbával  zlatokopov prichádzajúcich do mesta. Trasa cez Chilkootsky priesmyk však nebola o nič lepšia. Bolo tam síce menej zlodejov, ale terén bol omnoho náročnejší. Na tejto trase prišlo o život mnoho mužov, najmä kvôli nepripravenosti na tak zložitú cestu. Zdokumentované sú aj úmrtia po konzumácii mŕtvych koňov, ktoré vyhladovaní zlatokopi našli na ceste (preto začali túto cestu nazývať aj Chodník mŕtvych koní).

Králi Klondiku zbohatli veľmi rýchlo. Odhaduje sa, že našli zlato v hodnote až jednej miliardy dolárov (prepočítané na štandardy z konca 20. storočia). Medzi tými, čo zbohatli, neboli len tí, čo zlato ťažili, ale aj tí, čo si zarobili iným spôsobom. Napríklad Jack London sa stal známym po spísaní skúseností z Klondiku. Fred Trump, starý otec dnes dobre známeho Donalda Trumpa, získal majetky prevádzkou reštaurácií a hotelov v Britskej Kolumbii pozdĺž cesty cez Chilkootsky priesmyk. Úspešnými sa tu stali aj ženy. Podobne ako Fred Trump, aj Belinda Mulroney zbohatla na prevádzkovaní hotela a predajom zásob pre zlatokopov. Iné ženy zas zbohatli prevádzkovaním tanečných hál. Tí šikovní dokázali na Zlatej horúčke zarobiť aj na diaľku. Biznismen zo Seattlu zarobil milión dolárov predajom jedla a potrieb pre dobrodruhov, ktorí sa podujali na cestu za bohatstvom na Klondike.

Ako už bolo spomenuté vyššie, nie všetci, čo prišli na Klondike hľadať šťastie a bohatstvo aj skutočne zbohatli. Začiatkom roka 1897, keď na Klondike prichádzali armády zlatokopov, boli už všetky zátoky obsadené, a tak novoprichádzajúcim hľadačom zlata neostávalo nič iné, ako pracovať pre Kráľov od Klondike. Pláca síce nebola najhoršia, no v žiadnom prípade nestála za to všetko, čo riskovali. Mnohým sa dokonca nikdy nevrátili náklady, ktoré do cesty investovali (v priemere až 1200 dolárov).

Títo muži museli byť nenapraviteľní dobrodruhovia a rodení zlatokopi. Keď bolo v roku 1899 objavené zlato aj v Nome na Aljaške, okamžite zabudli na všetko, čo museli podstúpiť, aby sa dostali na Klondike a znova sa vydali na cestu za svojim šťastím. Avšak história sa zopakovala, väčšine z nich sa nepošťastilo, nestali sa slávni a ani nezbohatli.

______________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: content.lib.washington.edu/extras/goldrush.html

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bd/PSM_V55_D176_Dawson_and_klondike_city_in_1898.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.