Zlaté špirálky z doby bronzovej

V Dánsku bolo iba nedávno objavených 2000 kusov zlatých špirál. Išlo o 3000 rokov staré ajemné trblietavé cievky, pričom každá z nich merala okolo 3 cm. Objav bol vykonaný v meste Boeslunde, ležiacom na dánskom ostrove Zealand, ktorý hostí takmer polovicu dánskej populácie. Viac o tomto objave prezradí magazín Magistra História v nasledujúcich riadkoch. 

bronzove spiraly

Zlato bolo považované za esenciu, ktorá privolávala slnko. To bolo jedným z najposvätnejších symbolov doby bronzovej a zlato malo svoje zvláštne kúzlo. Hoci pôvodné použitie týchto špirál nie je známe, je možné, že sa nimi zdobili klobúky a slnečníky. Archeológovia sa tiež domnievajú, že zdobili časť odevu kostýmu kňaza alebo pokrývku hlavy kráľa. Tento symbol a jeho následná symbolika sa využívala hlavne preto, že zlato má farbu slnka, to žiari a je nezničiteľné, nesmrteľné a večné. Veľkňaz možno obetoval ​​poklad slnku počas nejakého doposiaľ neznámeho rituálu, pričom ho uskladnil v drevenej škatuli.  

Posvätné miesto 

Vedci predpokladajú, že na mieste novodobého Boeslunde bolo kedysi počas doby bronzovej posvätné miesto starovekých ľudí. Poklady boli nájdené počas vykopávok, ktoré pokrývali veľkú časť poľa v Boeslunde. Na týchto miestach sa objavilo najviac veľkých kusov špirál, rovnako ako aj menšie zväzky troch a štyroch cievok. Obetina bola pravdepodobne pôvodne uložená v brezovej drevenej škatuli, vystlanej koženou podšívkou. Tento predpoklad vychádza zo zvyškov nájdených na mieste vykopávok. Nedávny objav len cez 200 gramov zlata dopĺňa a podporuje rastúcu reputáciu Boeslunde ako zlatého hlavného mesta severnej Európy v dobe bronzovej. Nálezy ukazujú, že toto miesto malo skutočne zvláštny význam pre ľudí bronzovej doby, keďže sa rozhodli obetovať až niekoľko kilogramov zlata. Tento zlatý poklad je vystavený v Múzeu Vestsjaelland na Zealande. Pred špirálami bolo v okolí Boeslunde vykopaných 10 zlatých prsteňov, z ktorých šesť bolo veľkých a ťažkých, no štyri boli menšie, pravdepodobne prísažné prstene. Možno sa používali v súvislosti s vypovedaním prísahy na súdoch. V roku 1800 miestni farmári našli šesť zlatých nádob na Borgbjerg Banke, asi 500 metrov od aktuálneho archeologického náleziska. Poklad, skladajúci sa z rôznych typov nádob, obsahoval približne 4,5 kilogramu zlata. Objavitelia a archeológovia predpokladajú, že mnoho ďalších pokladov v Boeslunde ešte len čaká na svoje objavenie. S patričnou podporou múzea majú v pláne v blízkej budúcnosti pokračovať v hľadaní, vyzbrojení detektormi kovov.  

_______

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/51522-bronze-age-gold-spirals-unearthed.html

Obrázok: reuschjewelers.com/blog/files/spiral1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.