Zložito vyrezávaný drahokam v hrobe starovekého bojovníka

Detaily na gréckom pečatnom kameni možno vidieť len pomocou fotomikroskopie.

Zložito vyrezávaný drahokam sa našiel v starovekom gréckom hrobe. Zobrazuje bojovníka stojaceho nad telom zabitého nepriateľa, pričom mečom doráža vojaka. Tento nález pochádza z hrobky objavenej v roku 2015 v Pylose v Grécku, ktorá obsahovala 3500-ročnú kostru človeka nazvaného „Griffin Warrior“. Hrobka bola preplnená cennými predmetmi, vrátane griffina vyobrazeného na slonovine, štyroch zlatých náušníc, hrebeňov zo slonoviny a zbraní. Nový objav zobrazuje boj na 3,5 cm kuse lešteného achátu.

Jack Davis, profesor gréckej archeológie na univerzite v Cincinnati a jeden z výskumníkov, ktorí študujú viac ako 3 000 pohrebných objektov, uviedol, že niektoré podrobnosti vyobrazenia sú len pol milimetra veľké. Sú nepochopiteľne malé.

Detailná scéna

Vyrezávaný klenot bol zakrytý vápencom a trvalo viac ako rok, kým ho jemne očistili. Podľa Davisa a jeho kolegov zobrazuje bojovníka v bitke s neuveriteľnými detailmi, až po štruktúru vlasov dvoch vojakov a svalov ich prevažne nahých tiel.

Fascinujúce je aj zobrazenie ľudského tela na detailnej úrovni, ktoré sa inak nevyskytuje až do klasického obdobia gréckeho umenia, ktorým sa ľudia kochali o 1000 rokov neskôr. Ide o naozaj veľkolepý nález.

Mnohé detaily si vyžadujú zväčšenie, alebo dokonca mikroskop, aby sa dali zachytiť.  

Štedrý hrob

Griffinský bojovník bol Mykénčan, ktorý zomrel okolo roku 1500 pred nl. Jeho telo bolo nájdené v drevenej rakve obklopené zlatými, bronzovými a striebornými kalichmi a nádobami, ako aj bronzovými zbraňami. Boli tam stovky polodrahokamových korálkov, zlaté šperky, bronzové zrkadlo so slonovinovou rukoväťou a zuby diviakov, ktoré pravdepodobne kedysi zdobili helmu bojovníka.

Takáto výbava hrobu reprezentovala rolu Griffinovho bojovníka v mykénskej spoločnosti. Určite by sa bol identifikoval s vyobrazeným hrdinom.

Mykénčania si podmanili minojskú civilizáciu na Kréte, ostrove juhovýchodne od Pylosu, od roku 1500 pnl. až do roku 1400 pnl. Prevažná väčšina minojských výrobkov v mykénskom hrobe pravdepodobne naznačuje, že Mínojčania a Mykénčania už predtým prevádzkovali komplexný obchod a kultúrnu výmenu.

Zdá sa, že Mínojčania tvorili taký druh umenia, ktoré nás ani nenapadlo, že by dokázali vyprodukovať. Ukazuje sa, že ich schopnosť a záujem o reprezentatívne umenie, najmä o pohyb a ľudskú anatómiu, presahuje to, čo sa o nich predpokladalo. V kombinácii so štylizovanými črtami je to samo o sebe jedinečné.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60886-battle-gemstone-found-ancient-warrior-tomb.html

Obrázky: – sciencealert.com/images/articles/processed/griffin_warrior_

agate_sealstone-cover-side-by-side_1024.jpg

– thumbs-prod.si-cdn.com/PpPAPVb9kjMMMWgIy49qs3Yekvc=/

800×600/filters:no_upscale()/https://public-media.smithsonianmag.com/

filer/d4/5e/d45e3888-f4c6-4613-91ae-e72e4c353c5c/combate_agate_illo.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.