Známe historické osobnosti, ktorým štart do nového roka nevyšiel

Nový rok prichádza s prísľubom nových začiatkov, nového, lepšieho, šťastnejšieho života. Podľa všeobecných očakávaní má byť lepší a krajší ako ten, ktorý sa práve skončil. S jeho príchodom sa tradične spájajú nádejné očakávania, lepšie vyhliadky do budúcnosti. Život je ale taký, aký je. Dejiny ani osud nikdy nebrali ohľad na sviatočné dni v kalendári. A tak história napísala mnoho nevydarených vstupov do nového roka. Známe sú napríklad nešťastné príbehy mužov, ktorí sa nedožili ani konca januára. Dokonca im osud pripravil rovnako krutý koniec: všetkých popravili sťatím. Nech sa páči, čítajte ďalej magazín Magistra História.

poprava

„Rákociho blesk“

Kurucký generál Františka II. Rákociho, ktorý sa preslávil pod prezývkou „Rákociho blesk“, sa s týmto menom natoľko stotožnil, že v roku 1710 zomrel rýchlosťou blesku. Nový rok mu totiž neuštedril ani tri celé dni, bol popravený na námestí Nových Zámkov už 3. januára. Veľa si teda toho roku neužil. 

Búrlivý Silvester

To, že do nového roku nevykročil tou správnou nohou, bolo pre Ladislava Očkaja známe už hneď v prvý deň roku. Muž, ktorý sa mal v roku 1710 dožiť svojich 30. narodenín, mal za sebou búrlivé oslavy Silvestra v kaštieli Révajovcov vo Vrbovom, odkiaľ sa večer 1. januára vydal na cestu domov do Očkaja. Tam sa už ale nikdy nevrátil. Namiesto toho sa ocitol najprv v zajatí novozámockej pevnosti a onedlho na popravisku. V noci počas svojho návratu domov ho totiž zajal hlavný kapitán Nových Zámkov, Ádám Jávorka. Hneď nato ho rovnako „bleskovorýchly“ vojenský súd odsúdil na trest smrti za zradu kuruckého vojska a Františka II. Rákociho. Podľa pôvodného rozsudku mal byť napichnutý na kôl, ale vďaka prosbám jeho brata Alexandra zmiernili trest na sťatie hlavy, čo znamenalo skrátený a miernejší priebeh popravy. 

Ďalší dvaja delikventi nášho príbehu boli osobnosťami ešte honosnejšieho rázu. V ich krajinách nebolo od nich vyššie postaveného muža. Vládli z vôle Božej absolutisticky až do chvíle, kým nestratili svoje hlavy na všeobecnú spokojnosť vlastného krvilačného ľudu. Revolúcie bývajú také. Nevyspytateľné, poháňané emóciami radikalizovaných skupín a tých, ktorých hlavy aj srdcia pomiatla nečakane získaná a nekontrolovateľná moc. 

Škandalózny prípad

Poprava anglického kráľa Karola I. Stuarta (1600 -1649 ) bola udalosťou, ktorá do tej doby nemala obdobu. Bol to škandalózny prípad bez precedentu, keďže na lavici obžalovaných ešte nikdy nesedel panovník, nehovoriac o poprave. Keď sa o 144 rokov neskôr táto chúlostivá situácia počas Veľkej francúzskej revolúcie zopakovala, Francúzi už neváhali svojho kráľa popraviť, nakoľko to už bolo predtým v Anglicku odskúšané. 
Karol I. privítal Nový rok v netrpezlivom očakávaní za múrmi väzenia, kam predtým sám poslal státisíce svojich poddaných zločincov. Väzeň bol dovezený do Londýna v januári 1649, kde za svoje zločiny mal zodpovedať pred súdom. Bol obvinený z absolutistického panovania, stal sa „zodpovedným“ za šesť rokov trvajúcu občiansku vojnu, bol dokonca obžalovaný za vlastizradu. Súdne konanie bolo zahájené 20. januára. 27. januára bol kráľ odsúdený na smrť sťatím hlavy. A tak sa anglický kráľ neprepracoval do februára, pretože bol popravený 30. januára. 

Kráľ pod gilotínou

Zhruba o pol druha storočia neskôr sa už aj Francúzi mohli pochváliť popravou vlastného kráľa, presnejšie povedané, vo chvíli popravy už len obyčajného radového občana Ľudovíta Capeta (Ľudovít XVI., 1754-1792), keďže už niekoľko mesiacov pred jeho popravou bola vo Francúzsku vyhlásená republika. Súdny proces sa začal ešte 11. decembra 1792. Bývalý kráľ bol obvinený z vlastizrady, ktorej sa dopustil v 33 bodoch. Podľa argumentácie obžaloby sa Ľudovít so svojimi činmi odpísal zo zoznamu tých, ktorí si zaslúžia všeobecné ľudské práva, vo Francúzsku sa stal cudzincom a mal byť popravený. Na trest smrti ho Konvent odsúdil pomerom hlasov 387: 334 až o mesiac neskôr, 16. januára. Jeho hlava padla 21. januára 1793. Gilotína po prvýkrát usmrtila kráľa.

______________

Autorka: Mgr. Zsuzsanna Varga

Zdroje:

piestanskydennik.sk/rubriky/region/aktualne/pamiatku-na-ockovske-ohnive-knieza-restauruju-

historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/rakociho-blesk-zivot-dobrodruha-ladislavaockaja#.WJB3dzj9WZQ

rubicon.hu/magyar/oldalak/1649_januar_30_i_karoly_angol_kiraly_kivegzese/

rubicon.hu/magyar/oldalak/1792_december_11_kezdetet_veszi_xvi_lajos_pere/

24.hu/tudomany/2015/12/11/xvi-lajos-megmutatta-hogy-hal-meg-egy-kiraly/

Obrázok: s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/03/b7/03/03b70357

4da6bf46cab371bbffe6099d.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.