Známi zradcovia v histórií

Magazín Magistra História si dnes zobral na pranier najväčších zradcov, akí sa kedy zrodili a história na nich akosi nemôže zabudnúť. Poďte si ich teda spolu s nami pripomenúť. 

judas

Judáš Iškariotský

Judáš bol jeden z pôvodných učeníkov Ježiša Krista a bol pripravený predať Božieho Syna za úbohých 30 strieborných mincí. Ježiša Krista v Getsemanskej záhrade pobozkal a keď si uvedomil, čo spôsobil, obesil sa. Je to veľmi smutné, pretože sa mohol skúsiť zmieriť s Bohom prostredníctvom Kristovho sebaobetovania. Niektorí ľudia ho nenávideli, iní ho zase ľutovali a mali pocit, že si vôbec neuvedomoval svoje konanie. Mnoho ľudí je presvedčených, že namiesto samovraždy mohol skúsiť svoj čin skutočne oľutovať a hľadať odpustenie. Kolujú však aj iné alternatívy Judášovho života i výklad jeho počinu, no tentokrát sa budeme pridŕžať tejto oficiálnej verzie. 

Vidkun Quisling

Tento muž predal počas druhej svetovej vojny svoju domovskú krajinu, a teda Nórsko. Za odmenu sa mal stať predsedom vlády. Krátko po kapitulácii Nemecka bol popravený za vlastizradu. Vidkun bol označený za zradcu a nepriateľa vlastnému štátu. Jeho posledné slová pred popravou zneli: „Bol som odsúdený nespravodlivo a zomriem nevinný!

Robert Hanssen

Ide o bývalého agenta FBI, ktorý bol špiónom Ruska a ZSSR až 22 rokov. Zadržali ho v roku 2001 vo Viedni a bol obvinený z odovzdávania tajných amerických dokumentov Moskve, ktoré mali hodnotu viac ako 1.4 milióna dolárov. Bol odsúdený na doživotie, a to aj napriek tomu, že sa dobrovoľne priznal.

Guy Fawkes

Člen skupiny krajinských anglických katolíkov, ktorý zradil vlasť protestanského Anglicka tým, že zavraždil kráľa Jakuba a snažil sa na jeho miesto dosadiť katolíckeho kráľa Anglicka. Tesne pred popravou skočil z lešenia, kde mal byť obesený a zlomil si väz, čím vlastne zabránil utrpeniu, ktoré by ho čakalo. Od tej doby sa stal kultúrnou osobnosťou anarchie.

Benedict Arnold

Generál počas revolučnej americkej vojny, ktorý bojoval za americkú kontinentálnu armádu. Preslávil sa mnohými víťazstvami a bol veľmi obľúbeným vojakom. Neskôr sa však z neho stal vzor úbohosti a aj napriek tomu, že bol ctižiadostivý, v očiach verejnosti hlboko klesol. Angličanom pomáhal dobiť pevnosť West Point, bohužiaľ, neúspešne. Bol  odsúdený za vlastizradu a zomrel ako zlomený neúspešný dôstojník v roku 1801.  

Marcus Brutus

Snáď každý jeden čitateľ nášho magazínu pozná meno Brutus v súvislosti s Júliom Cézarom, ktorý mu mimoriadne veril a zaplatil za to životom. „Aj ty Brutus?“ zneli posledné slová veľkého muža.

Takýchto postáv je zaiste oveľa viac. Ak by ste sa chceli o niektorej dozvedieť podrobnejšie informácie, pokojne nám napíšte.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj a obrázok: viralnova.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.