Znovuzrodenie listiny Magna Charta

magna-chartaMagna Charta (Carta) alebo Veľká listina (ang. The Great Charter), na Slovensku tradične známa aj ako Magna charta libertatum alebo Veľká listina slobôd, bol základný zákon anglickej stavovskej monarchie, ktorý v roku 1215 podpísal kráľ Ján I. Bezzemok pod nátlakom anglickej šľachty po nepokojoch spôsobených jeho zahraničnou politikou a absolutistickým spôsobom vlády. Listina obmedzila kráľovu suverénnu moc v prospech šľachty a mešťanov.

Dnes je Magna Charta považovaná za dôležitý krok k ústavnému zákonu. Boli vytvorené štyri kópie tohto dokumentu a jeden z nich bol veľmi poškodený pri požiari knižnice vo Veľkej Británií.

Multispektrálne zobrazovanie

Vedci použili techniku ​​zvanú multispektrálne zobrazovanie bez toho, aby ste sa dokumentu dotkli. Toto zobrazovanie umožní vedcom odfotiť dokument, ktorý je poškodený a zobrazia sa detaily o danom texte.

Zobrazovanie je súčasťou príprav na 800. výročie vydania Magny Charty, kedy kráľ Ján potlačil svoju kráľovskú pečať na dokument a bol viazaný prísahou, že dodrdží všetky svoje požiadavky. Britská knižnica má dva originály Magna Charta vrátane spálenej verzie. Ďalšie dve kópie sú držané v Lincolnskej katedrále a v Katedrále v Salisbury.

Listinou sa kráľ zaviazal obmedziť svoje právomoci a zároveň zabezpečila zachovanie privilégií feudálnych veľmožov. Je napísaná po latinsky. Jej text sa neskôr stal základom pre zvykové právo v krajine, pričom dodnes zostáva dôležitou časťou nepísanej britskej ústavy v otázke ochrany občianskych slobôd. Jej princípy sa odrážajú tiež v ústave Spojených štátov, ako aj vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv. „Listina je celosvetovo uctievaná ako počiatok zákonnosti vlády,“ uviedla hlavná kurátorka knižnice Claire Breayová.

jan bezzemok

Výstava v roku 2015

Výstava v roku 2015 bude pre bádateľov i verejnosť jedinečnou príležitosťou ako zhliadnuť všetky štyri rukopisné exempláre na jednom mieste. Knižnica pre záujemcov vyžrebuje symbolických 1215 voľných vstupeniek.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: livescience.com

Obrázok: studiarapido.it, img2.allposters.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.