Zodiac – inteligentný masový vrah

Z tohto článku Vám budú nabiehať zimomriavky. Pozrieme sa totiž na jedného z najslávnejších a nikdy neodhalených masových vrahov – Zodiaca

zodiac

Základné fakty

Pôsobil koncom 60-tych rokov v San Franciscu a okolí. Vynikal krutosťou a cynizmom. Zameriaval sa hlavne na milenecké páry a okrem iného vždy použil inú zbraň.

Obete

Zrejme prvou jeho obeťou bola Cheri Jo Bates. Tú našli ubodanú v areáli Riverside City College, a to 30. októbra 1966. Okrem listov zaslaných tamojšiemu policajnému okrsku sa na školskej lavici našla vyrytá báseň, ktorá je pripisovaná samotnému Zodiacovi.

20. decembra 1968 sa odohrala ďalšia vražda. Zabití boli milenci David Faraday a Betty Lou Jensen. Mali namierené na koncert, no neskôr zmenili plány. Vybrali sa do miestneho bistra a potom zamierili na  Lake Herman Road. Na tom mieste sa často stretávali mladí milenci. Okolo 23.00 boli obaja zastrelení.

O pol roka neskôr zavolal na policajný okrsok vo Valleju neznámý človek. Ten ohlásil dvojnásobnú vraždu, ku ktorej sa aj priznal. Na ohlásenom mieste sa našli ťažko zranený Michael Megau a mŕtva žena Darlene Ferrin. Zločin sa najskôr udial tak, že ich oslepilo neznáme auto a následne páchateľ na obidvoch vystrelil 9 mm pištoľou značky Luger. Do oboch vystrelil trikrát, no videl, že Michael sa hýbe, preto doň strelil ešte dvakrát. Napriek tomu Michael prežil a mohol podať svedectvo.

Vrah sa ohlásil novinám Vallejo Times – Herold, San Francisco Chronicle a San Francisco Examiner. Poslal im listy s popismi vrážd spolu so šiframi. Napísal, že tieto šifry musia zverejniť, lebo inač bude vraždiť ďalej. Taktiež sa vyjadril, že v týchto kryptogramoch sa skrýva jeho totožnosť.

Citát z jedného z jeho listov (poslaný 24.4.1978):

1. ,,Tu Zodiac… Som tu zas… Ten mestský fízel je dobrý, ale ja som chytrejší a lepší. On sa časom unaví a nechá ma tak. Čakám na dobrý film o mne. Kto ma bude hrať?film zodiac

Chronicle zverejnili však len tretinu šifry a ostatné noviny to zverejnili o niečo neskôr. Vrah nesplnil svoju hrozbu, ale Chronicle napísal ďalší dopis. Tu sa prvýkrát predstavil ako Zodiac a detailne sa rozpísal o podrobnostiach druhej vraždy.

Kryptogramy rozlúštili Donald a Bettye Harden Salinasovi. No namiesto jeho totožnosti objavili len text, kde popisoval túžbu zabíjať ľudí. Jeho meno z nich neodhalili.

27. septembra 1969 bol spáchaný ďalší zločin. Pri jazere Barryessa bola ubodaná Barryessa. Jej milenec Bryan Hartnell prežil. Na dverách ich auta našli odkaz – kruh preškrtnutý krížom.

Ďalšou obeťou bol Paul Stein. Ten bol zastrelený do hlavy. Tento čin videli miestne deti, no tie si všimli iba to, že dvaja muži sa bili v taxíku a jeden z nich potom taxík utieral handrou. Polícia chybne predpokladala, že páchateľ bol černoch.

Cestou síce zastavili pravdepodobného vraha, no nevzbudil podozrenie, a preto ho pustili.

Krátko potom opäť dostali v San Francisco Chronicle balík. Vrah sa opäť predstavil ako Zodiac. Jeho súčasťou bola aj zakrvavená Steinova košeľa. Samotný Zodiac sa vyhrážal bombovým útokom na niektorý školský autobus. Nakoniec sa však nič nestalo.

Paul Stein je oficiálne posledná obeť, ktorá sa pripisuje Zodiacovi. Dokopy poslal 21 listov, kde sa prihlásil k 37 vraždám. O tomto množstve odborníci však pochybujú.

22. marca 1970 sa objavilo svedectvo Kathleen Johns. Tá spolu s malou dcérkou cestovala k svojej matke do San Bernardina v Petalume. Cestou na ňu začalo blikať neznáme auto, tak zastavila. Človek z daného vozidla jej povedal, že má uvoľnenú zadnú pneumatiku a ponúkol jej pomoc. Keď ju dotiahol, nasadol do svojho auta a odišiel. Neskôr sa k nej vrátil s ponukou, že ju odvezie k najbližšej pumpe. No prešli okolo viacerých púmp a on ani pri jednej nezastavil. Na rovinu jej povedal, že sa ju chystá zabiť a jej dieťa vyhodí z okna. Kathleen vyskočila z vozidla, skryla sa a počkala na pomoc. Potom na najbližšej policajnej stanici vytvorili s jej pomocou popis daného človeka. No odborníci pri jej výpovediach nakoniec nadobudli presvedčenie, že sa nejednalo o Zodiaca.

Popis Zodiaca a možní podozriví

Jediným dôkazom o jeho existencii boli spomínané listy. Svedkovia sa zhodli, že bol asi 175-180 cm vysoký. Jeho vek bol okolo 25-30 rokov. Mal tmavé vlasy a nosil okuliare. Podľa psychológov najskôr trpel paranojou a sexuálnym sadizmom. No mal vysoké IQ.

Polícia síce zadržala niekoľko podozrivých, no nikto nebol nakoniec usvedčený.

Jedným z najznámejších kandidátov na Zodiaca bol Arthur Leigh Allen. Známy sa stal vďaka knihe Roberta Graysmitha. V dobe vrážd žil vo Valleji a popis naň sedel. So švagrom a bratom sa často rozprával o vraždách. V novembri 1969 si uňho všimla švagriná aj list so šifrou. V jeho aute videli v dobe vraždy pri jazere Barryessa zakrvavený nôž.

Pri policajnej prehliadke v jeho prívese našli umelé penisy a v chladničke zohavené hlodavce. O hlodavcoch neskôr zistili, že ich používal pri svojej diplomovej práci (čo mal aj oficiálne povolené). Priamy dôkaz sa však nikdy nepodarilo nájsť. Ani jeho písmo neodpovedalo poslaným listom. DNA testy ho však ako podozrivého definitívne vylúčili.

Ďalším podozrivým bol Rick Marshall. Taktiež býval blízko miest vrážd. Po prvej z nich sa údajne chválil, že našiel niečo oveľa vzrušujúcejšie než sex. Obľuboval film The Red Phantom, o ktorom sa zmieňoval Zodiac v jednom z listov. Vedel meniť písmo. No nakoniec sa zistilo, že svedectvá, ktoré ho spájali s danými zločinmi boli chybné a ani jeho odtlačky sa nezhodovali s tými, čo sa našli na miestach činu.

Priame dôkazy sa nakoniec nenašli ani pri ďalších podozrivých – Lawrence Kane (na ktorého sedel popis) a ani Theodora Kaczynskeho, ktorého zo zoznamu podozrivých taktiež vylúčili testy odtlačkov a DNA.

Záver

Z času na čas sa objavujú ľudia so zaručenými info o Zodiacovi. V roku 2009 vyhlásila maklérka Deborah Perezová, že Zodiac bol jej nevlastný otec – Guy Ward Hendrickson. Údajne bola pri napadnutí Mageau a Ferrin a mala byť aj pri vražde Paula Steina. No svedkovia sa o žiadnom dieťati nezmieňovali. Jej svedectvo nebolo dôveryhodné (tvrdila napr. aj to, že je nemanželskou dcérou J. F. Kenedyho).

Ďalším zaujímavým podozrivým je Jack Tarrance. Toho označil za páchateľa nevlastný syn, po zhliadnutí dokumentu o Zodiacovi. Podobal sa policajným portrétom a údajne sa mal k vraždám aj priznať. Jeho rukopis však nie je jednoznačne zhodný s listami a objavilo sa aj niekoľko iných nezrovnalosti.

Jedno z najnovších tvrdení pochádza od amatérskeho spisovateľa  Gary L Stewarta. Ten napísal knihu The Most Dangerous Animal of All (Najnebezpečnejšie zviera zo všetkých) a tvrdí, že Zodiac bol jeho otcom. Jeho foto a policajne skice sú taktiež veľmi podobné a podobá sa aj jeho rukopis.

Samotná postava Zodiaca sa objavila vo viacerých filmoch a knihách. Každopádne, ten záhadný muž je dôkazom toho, k čomu môže viesť, keď sa inteligencia spojí s psychopatickou osobnosťou.

Autor: Tomáš Karľa 

Zdroje:

1. http://seriovivrazi.webnode.cz/

2. http://zpravy.idnes.cz

Citát:

1: http://paranormal.blog.cz/1301/zodiac-killer

Obrázky: bermuda-triangle.org, minaday.com

Comments
  1. bibi

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.