Zopár pikošiek zo života Sigmunda Freuda

Dr. Sigmund Freud bol rakúsky neurológ a otec psychoanalýzy, metódy na liečbu psychopatológie realizovanej prostredníctvom dialógu medzi pacientom a psychoanalytikom. Jeho radikálne myšlienky o tom, ako pracuje ľudská myseľ, ostávajú dodnes kontroverzné.

Z jeho života sme vypichli zopár zaujímavostí, o ktorých ste možno vôbec netušili. Nech sa páči, čítajte ďalej váš historický online magazín

freud

Freud si kedysi myslel, že kokaín je zázračný liek

V roku 1880 sa Sigmund Freud začal zaujímať o legálnu, no málo známu drogu – kokaín.  Začal s ním experimentovať a distribuovať dávky svojim priateľom, ale i budúcej manželke. Ponúkol ho tiež svojmu priateľovi Ernestovi von Fleisch-Marxovi, aby sa zbavil závislosti na morfíne a uľavilo sa mu od chronických bolestí. Ako však už možno tušíte, jedna závislosť vystriedala druhú. S novými informáciami o kokaíne, závislosti na ňom a dokonca o úmrtiach z predávkovania, prehodnotil Freud svoje názory naň a prestal ho obhajovať. Aj napriek tomu kokaín občasne užíval pri migrénach, zápale nosa, ale aj depresii, a to až do polovice deväťdesiatych rokov 19. storočia.

„Interpretácia snov“ bola zo začiatku komerčným zlyhaním

Interpretácie snov“ – kniha, ktorú Freud považoval za svoje najdôležitejšie dielo, nevyvolala u publika výraznejší ohlas. Predalo sa len 351 kópií v prvých šiestich rokoch po vydaní (publikovaná v roku 1899).

Freud študoval sexuálny život úhorov

Po zapísaní sa na Viedenskú univerzitu začal Freud študovať zoológiu. Počas študijného pobytu v Trieste mu jeho profesor dal za úlohu nájsť gonády (sexuálne orgány) samcov úhorov. Freud strávil celé hodiny ich pitvaním, no bez úspechu.

Nacisti spálili jeho knihy

Aj keď bol v dospelosti ateista, narodil sa do židovskej rodiny, a preto bol „nepriateľom“ nacistov. Jeho knihy spálili ešte v roku 1933, na čo si on zavtipkoval: „Aký progres to my robíme. V stredoveku by upálili mňa, dnes sú spokojní s pálením mojich kníh.“ Keď Nemci anektovali Rakúsko, nacisti urobili raziu v jeho byte. Gestapo zatklo a vypočúvalo jeho dcéru Annu. S pomocou priateľky (a zároveň pacientky) Marie Bonaparte utiekol Sigmund Freud najskôr do Paríža a odtiaľ do Londýna spolu so svojou rodinou.

Freudove sestry zomreli v koncentračných táboroch

Marie Bonaparte sa pokúsila získať víza aj pre štyri Freudove sestry, no neúspešne. Všetky museli ostať vo Viedni a neskôr boli odoslané do koncentračných táborov, kde zomreli.

Jeho smrť mohla byť lekárom asistovaná sebevražda

V roku 1939 trpel Freud intenzívnymi bolesťami kvôli terminálnemu štádiu rakoviny ústnej dutiny, a tak sa rozhodol pripomenúť svojmu  kamarátovi a zároveň lekárovi Dr. Max Schurovi jeho sľub, a to nenechať ho trápiť sa, ak to nebude nevyhnutné. Učinil tak 21. 9. 1939. Už 23. 9. 1939, hneď ako dostal „povolenie“ od Freudovej dcéry Anny, podal Dr. Schur Freudovi prvú z troch silných dávok morfínu. Ten po nich upadol do kómy,  z ktorej sa už neprebral.

Zlodeji sa pokúsili ukradnúť jeho popol

Po smrti nechali Sigmunda Freuda spopolniť a jeho popol uložili do starej gréckej urny (dar od Marie Bonaparte). Po smrti jeho manželky v roku 1951 uložili jej pozostatky do urny k mužovi. Urnu uchovávali v londýnskom krematóriu (London´s Golders Green Crematorium). V januári 2014 sa zlodeji pokúsili ukradnúť Freudov popol. Napriek tomu, že pokus o krádež bol londýnskou políciou zmarený, zlodeji veľmi vážne poškodili 2300 rokov starú urnu.

_________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: history.com/news/10-things-you-may-not-know-about-sigmund-freud

Obrázok: cdn.history.com/sites/2/2015/04/hith-10-things-sigmund-freud-501585595-E.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.