Zriedkavé dôkazy o úmrtiach počas tehotenstva sa našli v antickej Tróji

Prvý dôkaz sepsy počas tehotenstva bol nájdený u tejto 800 rokov starej kostry ženy, ktorá žila na okraji historického mesta Trója v modernom Turecku.

Úmrtie počas tehotenstva alebo pri pôrode bolo v antike úplne bežné, no v archeologických záznamoch sa podobné prípady bežne nedokumentujú. Avšak, v novej štúdii starovekej DNA vedci ohlásili nález pozostatkov ženy, ktorá zomrela na komplikácie počas tehotenstva, konkrétne na fatálnu bakteriálnu infekciu, a to pred 800 rokmi v Tróji.

Žena mala asi 30 rokov, keď zomrela. Bola pochovaná v kameňmi lemovanom hrobe na cintoríne z byzantskej éry v starobylom meste Trója, ktoré sa nachádzalo v terajšej severozápadnej časti Turecka a známe je predovšetkým z Homérovho diela Iliada.

Archeológovia z nemeckej univerzity v Tübingene pracujú v Tróji už od roku 1980 a v roku 2005 objavili počas vykopávok pozostatky tohto ženského tela. Ženina kostra bola pozoruhodná kvôli dvom výrastkom vo veľkosti jahôd, ktoré trčali tesne pod jej rebrami. Spočiatku si vedci mysleli, že ide o kalcifikované hrudky, ktoré vznikli ako dôsledok tuberkulózy, alebo snáď z močových alebo obličkových kameňov. Tím prišiel s inou diagnózou až po vzniku otvorených trhlín na týchto výrastkoch.  

Vnútri týchto skamenených častí vedci objavili dobre zachovalé mikrofosílie pripomínajúce Staphylococcus, baktérie, ktoré spôsobujú stafylokokové infekcie. Pre potvrdenie tohto nálezu odoslali vedci vzorky do laboratória Hendrika Poinara, odborníka na starovekú DNA z McMaster University v Kanade.

Poinarovo laboratórium odhalilo vo vzorkách DNA genetický materiál z ľudských buniek (ženských aj mužských z plodu), ako aj bakteriálne bunky. Napodiv tieto vzorky poskytli dostatok DNA na plnú rekonštrukciu genómov oboch druhov baktérií, Staphylococcus saprophyticus a Gardnerella vaginalis, ktoré infikovali ženu a pravdepodobne viedli k jej následnej smrti. Doteraz neexistovali žiadne archeologické dôkazy toho, že ženy pravdepodobne dosť často umierali ešte počas tehotenstva.  

Kmeň G. vaginalis vyzeral vlastne podobne ako kmene baktérií, ktoré stále spôsobujú infekciu u žien známu ako bakteriálna vaginóza. Avšak kmeň stafylokokových baktérií, ktoré infikovali trójsku ženu, vyzerá skôr ako kmeň, ktorý teraz infikuje dobytok, a nie ľudí.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57476-ancient-troy-skeleton-revealed-pregnancy-infection.html

Obrázok: s.yimg.com/ny/api/res/1.2/XwhpC3iWI4qbxWmaXGSXtQ-

-/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9ODAw/http://media.zenfs.com/en-US/

homerun/livescience.com/50d1cc8017269c21abfa22f587137174

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.