Zrodil sa Asterix a Obelix

Asterix a Obelix sú veselé postavičky, ktoré zabávajú celý svet v podobe komiksov, kreslených rozprávok, ale aj hraných filmov. Čo majú títo dvaja spoločné s históriou, a ako prišli na tento svet? Magazín Magistra História predstaví ich príbeh.

Ako vznikli?

asterix a obelixMyšlienkou Asterixa a Obelixa sa začal zaoberať scenárista René Goscinny spoločne s maliarom Albertom Uderzom už v roku 1959. V tom období spoločne založili magazín Pilot, pre ktorý potrebovali hrdinu. Goscinny zvažoval, že príbeh bude mať iba jednu hlavnú postavu, mala sa volať Asterix, ktorú chcel Uderzo stvárniť ako bucľatého dobráka. Nakoniec sa spoločne dohodli na dvoch hlavných hrdinoch, pričom Obelix prevzal pôvodné charakterové vlastnosti Asterixa a komiks bol na svete.

Pred vydaním komiksu sa dokonca robil prieskum, ako má hlavný hrdina vyzerať. Asterix napokon nesplnil ani jeden z parametrov, pretože bol nízky, s dlhým nosom a príšerne vychudnutý. Napriek tomu sa predalo viac ako 200.000 výtlačkov prvého čísla magazínu Pilot. Od začiatku bolo jasné, že nové postavy sú fenomenálne.

Príručka pri učení dejepisu?

Celý príbeh bol postavený na fikcii. Autori sa ale pri vytváraní postáv a ich sveta snažili vychádzať z histórie. Preto môžeme komiks považovať aj za zábavnú formu, ako si osvojiť elementárne znalosti zo staroveku. Jeden z historikov starovekého sveta, Strabón, opísal spôsob života Galov takto: „Stavajú si veľké domy kruhového pôdorysu z dosiek a prútia, ktoré pokrývajú silnou strechou…“ V príbehu sa tieto skutočnosti zhodujú, keďže v komikse (ale aj filme) sú zobrazené domy s kruhovým pôdorysom. Takéto obydlia potvrdili aj archeologické vykopávky. Skutočné keltské domy však nemali väčšinou žiadne zariadenie a vyznačovali sa množstvom riadu, no v dome druida Panoramixa bol kozub, drevené lavice a takmer žiaden riad.

Asterix a Obelix nosili na hlave prilby, na ktorých mali dobytčie rohy, to ale pripomínalo skôr Vikingov, pretože Kelti nosili prilby, na ktorých boli rohy iba štylizované, teda nie skutočné.

Oblečenie a výzor našich hlavných hrdinov, Asterixa a Obelixa, bolo rovnako vierohodné. Galovia nosili nohavice (bracca) a k tomu tuniku. Vlasy si nechali narásť dlhšie a odfarbovali si ich, čo opätovne potvrdilo komixové zobrazenie. Postavy však nenosili typický keltský šperk torques, ktorý sa nosil na krku. Maliar známych postavičiek sa k chýbajúcemu šperku vyjadril nasledovne: „Majú často veľmi silný krk a mne sa zdalo, že by ich to muselo škrtiť. Potom je to šperk, ktorý dáva postave zženštený výzor, čo nie je vždy najlepšie. A nakoniec to po grafickej stránke k humoristickému obrazu neprinieslo nič nové.“

Menhiry (praveké kamenné kultové piliere pevne zasadené do zeme vo forme neotesaného obelisku), ktoré mali pre Keltov náboženský význam, prenášal Obelix z miesta na miesto, bol teda ich „dodávateľom“. V skutočnosti boli tieto kamenné bloky objavené vo Francúzsku a pochádzali z čias 2. 000 rokov pred n. l., no dej príbehu sa odohráva okolo roku 50 pred n. l..

V komikse nechýbal ani druid, ktorý mal na starosti náboženské úkony, čo sa zhoduje s historickými skutočnosťami, avšak jeho hlavnou úlohou bolo vo fiktívnom príbehu miešanie zázračných nápojov. V komikse bol zobrazený aj bard, spevák, Kakofonix (odvodené zo slova kakofónia, nesúlad zvukov), ktorého nemali v dedine príliš v láske. Kelti naozaj pri boji spievali alebo vrieskali, aby vystrašili svojho nepriateľa, tu však Kakofonix straší aj svojich súkmeňovcov.

V komikse (i filmoch) bolo cítiť prienik súčasnej kultúry, ktorá sa prepletá so životom v antike. A práve to spravilo príbeh pre mnohých ešte príťažlivejším. Netreba taktiež zabúdať na vtipné zakončenia galských mien na ix, čo bolo zámerom autora. Ix je z rix, čo v keltskom jazyku znamenalo kráľ. Najznámejší s takýmto zakončením (ako skutočná historická postava) bol Vercingetorix.

___________

Autorka: Veronika Dziaková

Zdroj: BARTLOVÁ, Milena. Pop History. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003.

Obrázok

austria-forum.org/attach/Sparkling_Science/Aufsatzsammlung/Asterix_und_Obelix/Asterix_-_Goscinny_-_Uderzo_-_1967.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.