Zrúcanina Brekovského hradu

Jednou z pamiatok, ktorú môžu milovníci histórie navštíviť na ďalekom východe Slovenska, je aj zrúcanina Brekovského hradu.

Ako už názov napovedá, hrad sa nachádza v obci Brekov, ktorá leží v Humenskom okrese. Do okresného mesta je to 6 km smerom na východ. Najstaršia písomná zmienka o hrade je z roku 1307 (castrum Barko). Jeho hlavnou funkciou bola ochrana obchodnej cesty z Potisia do Haliče. Za dobu svojej existencie vystriedalo sídlo niekoľko majiteľov – rod Zápoľských, Drugethovci… Taktiež bol centrom mnohých bojov, napr. v roku 1466 vojská Mateja Korvína a poľského kráľa Kazimíra IV. bojovali pod jeho hradbami. V roku 1644 naň zaútočili vojská Juraja Rákociho. Od konca 17. storočia začal, bohužiaľ, pustnúť. (zdroj: wikipedia.org)

Jeho obnova pod vedením Združenia na záchranu Brekovského hradu začala v roku 2009. Spevnené boli múry, zrekonštruovala sa hradná pivnica a objavených bolo niekoľko nálezov, ako napr. keramika, delová guľa a podobne. Tie si môžu návštevníci pozrieť v múzeu pod hradom. Okrem iného si v ňom môžu zakúpiť zaujímavé suveníry, ale aj miestne víno. Pivnica je prístupná pre bežných návštevníkov, ale taktiež je možné v nej realizovať súkromné akcie. Samotný hrad vo veľkom navštevujú miestni aj zahraniční návštevníci (z Českej republiky, ale aj z Kanady). Do budúcnosti je plán pokračovať v začatých rekonštrukčných prácach.

Okrem hradu sa v Brekove nachádza aj barokový rímskokatolícky kostol sv. Michala archanjela. Zaujímavosťou, ktorú treba spomenúť, je tiež Brekovská jaskyňa, od roku 2006 prírodná pamiatka. Tá však nie je sprístupnená.

Brekovský hrad môžete navštíviť aj na Facebooku.

____________

Autor: Tomáš Karľa

Foto: Dávid Karľa

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.