Zuby Georgea Washingtona neboli z dreva!

Zubné protézy, ktoré nosil George Washington, nie sú vyrobené z dreva. Je to len fáma. Sú vystavené v N.C. Museum of History v Raleigh.

Mýtus o drevených zuboch Georgea Washingtona je naozaj len mýtom, ktorý zastiera historickú pravdu.  

V skutočnosti nosil Washington viacero sád zubných protéz vyrobených zo slonoviny, kovových zliatin a, čo je najznepokojujúcejšie, zo zubov iných ľudí, pravdepodobne otrokov. Podľa dobových listín Washington nakupoval a skúšal rôzne kefky na zuby a zubné prášky a pasty už ako 20 ročný, no bez úspechu. Prvý zub mu vytiahli v roku 1756, keď mal len 24 rokov. Do roku 1781 nosil Washington čiastočné zubné protézy, pričom do roku 1789 už mal v ústach len jeden vlastný zub. Od toho roku nosil kompletné zubné protézy zo slonoviny a ľudských zubov.

Podľa Kathryn Gehredovej, výskumnej špecialistky z University of Virginia, ktorá písala prácu u Washingtonových zuboch, boli tieto zuby celkom pravdepodobne zakúpené od otrokov alebo v lepšom prípade od zúfalo chudobných ľudí.

George Washington svoj inauguračný prejav pravdepodobne predniesol zubami, ktoré patrili zotročovaným ľuďom. Naozaj krutá história.  

Falošné zuby

Príbeh o drevených zuboch Georgea Washingtona rezonuje aj dnes, a to hlavne kvôli legalizácii otroctva a pretrvávajúcim diskusiám o založení Ameriky a celkovo o dejinách Ameriky. Počas obdobia, keď bol Washington prezidentom, bol politicky ambivalentný voči otroctvu. Podpísal niektoré právne predpisy, ako napríklad zákon o obchodovaní s otrokmi, ktorý sa pokúsil zaviesť určité obmedzenia tejto inštitúcie v Spojených štátoch, ale tiež podpísal zákon o úteku otrokov, ktorý dával majiteľom otrokov právo vstúpiť do štátov nepodporujúcich otroctvo a odviezť si svojich otrokov na úteku späť.

Avšak aj Washington osobne vlastnil otrokov, čo bolo však v jeho dobách úplne štandardné. Podľa Gehredovej kupoval a predával ľudí, snažil sa ich prenasledovať, keď utiekli, a keď žil v meste Philadelphia, použil právne medzery, aby si svojich otrokov udržal, aj keď už existovali predpisy, ktoré im mali zaručiť slobodu.

Podľa historikov žilo na jeho plantáži Mount Vernon v čase jeho smrti 317 živých otrokov. V máji 1784 určite zakúpil 9 zubov práve od niektorých z nich. Záznam v knihe výdavkov uvádza, že kupoval 9 černošských zubov pre Dr. Lemoireho.

Nákup zubov od otrokov

Dr. Gehredová vysvetľuje, že „Dr. Lemoire“ je vlastne Dr. Jean Le Mayeur, jeden z Washingtonových zubárov, s ktorým si Washington následne korešpondoval o kúpe zubnej protézy. Neexistuje žiadny priamy dôkaz, ako zistiť, či deväť zubov, ktoré kupovali od otrokov, skončilo v protézach Washingtona, ale je možné, že Washington a zubár sa dohodli, že Washington bude nakupovať lacnejšie zuby od ľudí, ktorých vlastnil, aby sa tak znížili celkové náklady na zubnú protézu.

Dobové noviny obsahujú reklamy od Le Mayeura, ktorý hľadal ľudí, ochotných predať svoje zuby za hotovosť. V jednom z týchto inzerátov z Richmondu v roku 1785 ponúka dokonca dva guiney za predný zub, pričom nevyníma možnosť platby otrokom. V tomto prepočte by deväť zubov kúpených od Washingtonových otrokov malo stáť približne 19 britských libier. Washington za ne podľa záznamov zaplatil iba asi 6 libier.

Faktom je, že to boli zúfalí ľudia, ktorí síce predávali svoje zuby zubárovi, no neboli platení rovnako ako bieli ľudia. Jedna Washingtonova zubná protéza, obsahujúca ľudské zuby z jedných alebo viacerých neznámych úst, zostáva v zbierke Mount Vernon.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61919-george-washington-teeth-not-wood.html

Obrázok: bestoralsurgerykc.com/wp-content/uploads/2018/02/George-Washingtons-teeth.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.