Zvieracia ríša na Zemi vznikla ešte skôr, ako sa doteraz predpokladalo

Približne pred 541 miliónmi rokov explodoval na Zemi život. V priebehu 53 miliónov rokov zaplnili prapôvodné moria gigantické morské tvory, obrnené červy, no aj iné bizarné stvorenia. Takmer všetky typy živočíšnych druhov, ktoré dnes existujú, sa už vtedy objavili v nejakej primitívnej forme.

Teda doteraz to tak vedci predpokladali.

Nová analýza však naznačuje, že náhla Kambrická explózia života nemusela byť skutočnou explóziou, ale bola skôr radom vĺn, ktoré vznikli milióny rokov skôr, než sa pôvodne predpokladalo.

Už od čias Charlesa Darwina nachádzali vedci kambrické skaly, ktoré boli doslova preplnené skamenelinami. Vedúca novej štúdie Rachel Wood, profesorka karbonátových geovied na univerzite v Edinburghu v Škótsku, vraví, že tieto fosílie sa v geologickom zázname zjavili „náhle a s veľkou rozmanitosťou“. Niet pochýb o tom, že v kambriu došlo k explózii bilaterálnych foriem, teda tých ktoré majú telá s dvoma symetrickými stranami, čo sú vlastne všetky zvieratá okrem koralov, medúz a podobne.  

Avšak nedávne fosílne objavy pochádzajúce z obdobia ediakarium (pred 635 miliónmi až 542 miliónmi rokov) naznačujú, že mnoho nových mäkkýšových druhov sa prvýkrát objavilo dávno predtým, ako sa počas kambria objavili tvory s kostrami.

Kvôli tejto štúdii vykonali výskumníci rozsiahle prehodnotenie existujúcich výskumov v oblastiach ako je geochémia, stratigrafia a paleontológia. Taktiež analyzovali fosílne nálezy z obdobia ediakaria a kambria, čím vytvorili prvý integrovaný obraz toho, čo sa stalo pred, počas a po Kambrickej explózii.  

Zistili, že niektoré fyzikálne vlastnosti, ktorými disponovali organizmy z kambria, boli prítomné aj v organizmoch zo starších hornín. Práve tieto tvory tvoria podľa Woodovej prechodný most „medzi tým, čo sa považovalo za typické ediakarium a čo je typické pre kambrium“.  

Vedci tiež poznamenali, že zmeny sa udiali v ranom živote zvierat vo vlnách, začínajúc už pred 571 miliónmi rokov, čo spôsobilo viacnásobný nárast rozmanitosti zvieracích druhov počas kambria.

Podľa Wood sa natíska otázka: Je rozumné izolovať Kambrickú explóziu ako jednu dôležitú a výnimočnú udalosť, alebo by mala byť vnímaná ako jedna udalosť medzi mnohými?

Terénne práce vykonané v Namíbii poskytli cenné informácie o ranom vývoji zvierat.

Shuhai Xiao, profesor geobiológie na Katedre geovied na Virginia Tech vraví, že ich závery nie sú až tak šokujúce, avšak že chýbali v predchádzajúcich štúdiách, pretože väčšina výskumníkov mala tendenciu sústrediť sa na „prudkosť, výbušnosť a jedinečnosť Kambrickej explózie“.  

Xiao, ktorý nebol zapojený do štúdie sa vyjadril, že paleontológovia budú teraz musieť rozmotať evolučné vzťahy medzi ediakariom a kambrickými fosíliami, aby zistili, čo všetko zaniklo už pred Kambrickou explóziou.  

Nová štúdia pomôže vedcom vnímať ranú živočíšnu rozmanitosť ako nepretržitý proces, naproti doteraz uznávanému názoru, že sa to všetko stalo vo veľmi krátkom časovom období v kambriu.

Wood dodáva, že ako spoločnosť budeme určite časom schopní pochopiť tempo a dynamiku evolúcie a vznik zložitosti zvierat.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64977-rethinking-cambrian-explosion.html

Obrázok: media.eurekalert.org/multimedia_prod/pub/web/195082_web.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.